Lekcje golfa: swing golfowy

Swing golfowy - podstawy

Rok szkolny czas zacząć. Co prawda, nie pakujemy tornistrów na pierwszego września, ale pierwsze żurawie zapowiedziały już inaugurację sezonu golfowego. Przed nami trzy klasy podstawówki – swing, putting i krótka gra. Rozpoczynamy od fundamentów i najważniejszych aspektów zamachu golfowego. Mitukiewicz, do odpowiedzi!

Jak ustawić się do uderzenia golfowego?

Sposób, w jaki ustawimy się do piłki, będzie miał ogromny wpływ na zamach, który wykonamy. Niewłaściwe pochylenie, zły balans lub niepotrzebne napięcia będą skutkować w kompensacjach, bez których nie uda się trafić w piłkę. A każda kompensacja to dodatkowy i zbędny ruch korygujący, a zarazem błąd zmniejszający szansę na czysty kontakt kija z piłką. Procedura poprawnego ustawienia wyrobi nawyk ustawiania się w ten sam, powtarzalny i skuteczny sposób.

postawa golfowa

Krok 1.

Stań wyprostowany i załap kij tak, aby główka kija była mniej więcej przed mostkiem, a dłonie na wysokości pępka. Lewą rękę trzymaj prosto, a prawa niech będzie zrelaksowana. Balas rozłóż równomiernie między prawą a lewą stopę i symetrycznie między palce i pięty.

postawa golfowe

Krok 2.

Zachowując relację rąk i dłoni względem górnej części ciała, ugnij kolana. Powinny być one ugięte w minimalnym stopniu. Balans twojego ciała cały czas pozostaje rozłożony centralnie

postawa golfowa

Krok 3.

Następnie pochyl się w taki sposób, aż kij zacznie swobodnie opadać na ziemię. Zwróć uwagę, że twoje dłonie są na wysokości barków, lewa ręka jest wyprostowana, a końcówka kija skierowana mniej więcej na pasek od spodni. Środek ciężkości wciąż pozostaje w neutralnej pozycji.

Jak trzymać kij golfowy?

Przez wielu uważany za najważniejszy element gry w golfa. I o ile chwyt najlepszych golfistów różni się między sobą, to jest kilka punktów wspólnych, na które warto zwrócić uwagę. To dłonie jako jedyne mają styczność z kijem golfowym, a zatem są one kierownicą swingu, która odpowiada za orientację główki podczas zamachu. Najlepiej chwytać kij przed wykonaniem procedury ustawienia, czyli trzymając go w powietrzu przed sobą. Pomoże to poprawnie ustawić pozycję nadgarstków.

chwyt golfowy

Lewa dłoń

Przekrój poprzeczny wskazuje, że kij powinien przebiegać przez dolną część małego palca oraz środkową część palca wskazującego. Jak widać, kij nie jest prostopadły do dłoni, tylko tworzy się minimalny kąt.

chwyt golfowy

Lewa dłoń

Zamykając dłoń wokół tych dwóch punktów styczności, kciuk powinien znaleźć się wzdłuż napisu na rączce kija.

chwyt golfowy

Prawa dłoń

Analogicznie powinna znaleźć się ona pod delikatnym kątem względem kija. Większość nacisku i kontroli znajduje się w palcach, a kciuk prawej dłoni musi znaleźć się nieco po lewej stronie, aby odsłonić napis widoczny na rączce kija

Prawa dłoń

Zwróć uwagę, że między kciukiem, a podstawą palca wskazującego (zarówno lewej, jak i prawej dłoni) utworzyły się linie, które w neutralnej pozycji powinny być równoległe, a ich przedłużenie wskazuje w okolice prawego barku.

Jakie są rodzaje chwytu golfowego?

Oprócz sposobu ułożenia dłoni na kiju szalenie istotna jest siła, z jaką trzyma- my kij. Zbyt dużo nacisku usztywni nam dłonie i nadgarstki, a zbyt delikatny chwyt spowoduje brak kontroli. Zwróć też uwagę, że kij można trzymać na różne sposoby, a wybór zazwyczaj podyktowany jest wielkością dłoni i długością palców.

chwyt golfowy

Chwyt baseball’owy

chwyt golfowy

Chwyt zaplatany

chwyt golfowy

Chwyt przeplatany

Jak ustawić się do uderzenia piłki golfowej?

Szerokość, na jaką rozstawimy stopy jest cechą bardzo indywidualną. Niemniej jednak wąskie ustawienie ułatwia obrót, ale kosztem gorszego balansu. Szerokie ustawienie jest natomiast bardzo stabilne, ale nie zapewnia już takiej mobilności. Również pozycja piłki jest dość względna i w dużej mierze zależy od planowanego strzału - jego wysokości, a także trajektorii fade lub draw. Ja preferuję niższe strzały, zatem pozycja piłki u gracza, który woli grać wysoko byłaby bliżej lewej stopy.

setup golfowy

Krótkie kije

Przy pełnym zamachu krótkim kijem piłka znajduje się pośrodku lub minimalnie bliżej prawej stopy. Główka kija, dłonie i lewe ramię ustawione są w jednej linii. Taka kombinacja pozwoli na uderzenie piłki ze stromym kątem natarcia.

setup golfowy

Dłuższe kije

Im dłuższy kij, tym szersze ustawienie, przy zachowaniu linii między główką kija, dłońmi a prawym barkiem. Stopy skierowane są na zewnątrz, aby ułatwić obrót przy odprowadzeniu i wykończeniu zamachu.

setup golfowy

Driver

Piłka znajduje się o wiele bardziej z przodu, a główka kija, dłonie i bark nie tworzą już jednej linii, gdyż nie potrzebujemy stromego kąta natarcia. Ustawiamy się o wiele szerzej, ponieważ dłuższy kij wymaga lepszego balansu. Górna część ciała jest nieco bardziej odchylona od celu.

Jak wykonać zamach golfowy?

Jeśli porównać zamachy zawodowych golfistów, to praktycznie każdy z nich wygląda inaczej. I to nie dlatego, że każdy z graczy chce być oryginalny. Przede wszystkim różny wzrost, siła, elastyczność i budowa ciała powodują, że każdy porusza się w inny sposób. Jednak wspólnym mianownikiem wszystkich golfistów jest moment uderzenia w piłkę – każdy chce przekazać jej maksimum energii w powtarzalny sposób i wystartować piłkę pod pożądanym kątem.

zamach golfowy

Odprowadzenie

Między kijem a lewą ręką tworzy się kąt, dłonie znajdują się daleko od ciała, a lewy łokieć pozostaje prosto. Plecy skierowane są w stronę celu, biodra obrócone, a prawe kolano prostuje się. W tym momencie większość nacisku znajduje się na prawej pięcie i lewych palcach, aby umożliwić odpowiedni obrót ciała. Wzrok skierowany jest na piłkę.

swing golfowy

Uderzenie

Biodra obracają się w stronę celu, obie ręce są wyprostowane, aby przekazać piłce maks. energii. Rozłożenie ciężaru ciała jest już zupełnie inne. Nastąpiła zmiana kierunków i teraz lewa pięta i prawe palce przejmują dowodzenie, aby umożliwić obrót ciała w stronę celu. Ok. 80% ciężaru ciała znajduje się na lewej stopie. Na zdjęciu wzrok skierowany jest na piłce, jednak wielu graczy kieruje już głowę w stronę celu, aby umożliwić swobodny obrót ciała.

swing golfowy

Wykończenie

Niemalże cały ciężar spoczywa na lewej stopie, ze wskazaniem na lewą piętę. To zapewnia pełen obrót ciała, które po uderzeniu skierowane jest w stronę celu. Jeśli wykonaliśmy swing bez zbędnych kompensacji, to bez problemu powinniśmy zachować balans w tej pozycji, nawet przy szyb- kim i dynamicznym uderzeniu.

Diabeł tkwi w szczegółach…

nauka gry w golfa warszawa

Obróć się

Przy odprowadzeniu kija można obrócić się do celu na nieskończoną liczbę sposobów. Najczęściej popełnianym błędem przez amatorów jest prostowanie się, czyli utrata pozycji. W trakcie obrotu ważne, aby cały czas utrzymywać pochylenie – jeśli nam się to uda, to głowa powinna zostać mniej więcej w tej samej pozycji, a lewy bark powinien być poniżej prawego.

nauka gry w golfa warszawa

Ustaw się

Chwytając kij, lewą dłoń mamy wyżej, prawą poniżej. Im szerzej się ustawimy i im bardziej piłka znajdzie się bliżej lewej stopy, tym bardziej nasze ramiona przesuną się w lewą stronę. Taka pozycja będzie promować strome uderzenie ze ścieżką od zewnątrz do wewnątrz, czyli popularny out-to-in.

nauka gry w golfa warszawa

Ustaw się

Jeśli zatem nie zależy nam na zagraniu potwornego pull slice’a, to warto skorygować ustawienie ramion jeszcze przed uderzeniem.

Poprawny chwyt nie gwarantuje idealnie prostego strzału za każdym razem. W trakcie zamachu, który jest dość obszerny i dynamiczny, może wydarzyć się mnóstwo niespodzianek. Zatem jeśli masz problem z kierunkiem, to zanim zaczniesz poprawiać swój chwyt, sprawdź, czy ustawienie nadgarstków podczas zamachu nie sugeruje, że piłka poleci w innym kierunku.

nauka gry w golfa warszawa

Neutralna pozycja główki kija

nauka gry w golfa warszawa

Otwarta główka kija – piłka skręci w prawo

nauka gry w golfa warszawa

Zamknięta główka kija – piłka poleci w lewo

Golf&Roll 01/2022

📸 Filip Klimaszewski