JAK ZACZĄĆ GRAĆ W GOLFA - porady eksperta

Lekcje golfa

JAK ZACZĄĆ GRAĆ W GOLFA - porady eksperta

Pierwszy odcinek programu "Podstawy golfa" to najważniejsze zasady gry, informacje o kijach golfowych, a także odpowiedź na pytanie jak zacząć grać. Czyli golf - przez wszystkie przypadki.

O co chodzi w tym golfie, dlaczego tyle milionów ludzi gra na całym świecie, jak poprawnie złapać kij, jak się ustawić, jak wykonać uderzenie, czym różnią się kije. O tym i o wielu innych aspektach golfa będę mówił w programie Podstawy Golfa.

Skoro tu jesteś pewnie chcesz zacząć grać w golfa. I super! Mam dla ciebie dwie informacje - jedna dobra druga nie do końca. Dobra jest taka, że im wcześniej się zacznie tym lepiej, ta gorsza jest taka, że jak już zaczniemy to nie ma odwrotu. Znajdujemy się na symulatorach golfa, zupełnie nie przez przypadek. Pierwszy powód jest taki, że tu będzie niektóre rzeczy łatwiej wytłumaczyć, wyjaśnić, czy pokazać. Powód drugi, chyba nieco ważniejszy jest taki, że jest środek zimy, na zewnątrz jest dość zimno więc symulator będzie idealnym miejscem, aby rozpocząć przygodę z golfem.

W dzisiejszym, pierwszym odcinku wyjaśnię zasady golfa, pokażę na czym polega rozegranie dołka, poopowiadam trochę o sprzęcie. A w kolejnych odcinkach będzie więcej praktyki, czyli jak chwycić kij golfowy, jak się ustawić, jak wykonać poprawny zamach, jak się rozgrzać przed rundą, o czym myśleć w trakcie uderzenia i wiele wiele innych.

Program oczywiście kierowany jest do osób, które nigdy w życiu nie grały w golfa. A jeśli już grasz i chcesz kogoś wkręcić w golfa koniecznie udostępnij mu ten film, może będziemy mieli nowego golfistę. Lub golfistkę.

Kije golfowe

W torbie możemy mieć maksymalnie 14 kijów. Oczywiście na samym początku wszystkie nie będą potrzebne i na samym początku można wypożyczać kije, także nie ma potrzeby inwestować w sprzęt. Kije różnią się między sobą długością i kątem nachylenia, a co za tym idzie dystansem, na który uderzamy. No i spójrzmy co słychać w mojej torbie.

  • Jedyny kij, którym nie uderzam piłki w powietrzu to PUTTER, czyli kij, który służy do wbijania piłki do dołka.

  • Do najkrótszych strzałów przeznaczone są WEDGE oznaczone kątami. U mnie to są 60 stopni 54 i 50 oraz pitching wedge popularnie zwany "piczerem" lub "petką". Dwa najkrótsze wedge służą mi wyłącznie do krótkich uderzeń czyli nimi nie gram nigdy pełnego zamachu.

  • Przechodząc do IRON'ów, czyli mówiąc po polsku - żelaz są one ponumerowane od czwórki do dziewiątki. Czwórka jest najdłuższa i najmniej pochylona, co za tym idzie uderza najdalej, a dziewiątka najkrótsza i najbardziej pochylona i uderza najkrócej. Istnieją również trójki, dwójki, a nawet jedynki iron, ale to są wyjątkowo trudne kije, więc ja się na to nie piszę.

  • I najdłuższe kije czyli po pierwsze: DRIVER który służy do najdalszych uderzeń. Mój ma akurat 9 stopni nachylenia. Obok niego młodszy brat czyli trójka WOOD, kij który ma 15 stopni. Nazwa wood jest dość historyczna, gdyż kiedyś te kije miały drewniane główki. Nawet mam w piwnicy swojego pierwszego wood’a, który jeszcze był z drewna. I HYBRYDA, która ma 19 stopni, czyli coś dłuższe od iron’a, ale krótsze od wood’a. Z większą główką, niż iron, ale mniejszą niż wood. Coś pomiędzy.

Dla przykładu - jeśli do zagrania mam 14 metrów wybieram wedge’a, czyli jeden z najkrótszych kijów. Wykonuję krótki zamach, żeby wyczuć odległość na którą chcę uderzyć. I nie z pełnego zamachu uderzam piłkę na taki dystans. Jeśli do zagrania mam 55 metrów nadal gram wedge’’m. Muszę tym razem zrobić nieco dłuższy zamach tak, żeby piłka wystartowała szybciej i do tego dystansumiała szansę dolecieć.

Jeśli dystans, który teraz wybrałem to 135 metrów i wezmę wedge’a, musiałbym wykonać pełen, mocny zamach, ale niestety piłka i tak poleci za wysoko i za krótko. Dlatego w moim przypadku dystans 135 metrów to jest kij z numerem 9 i wykonuję pełny zamach jak poprzednio, a przez to że kij jest dłuższy i mniej nachylony, piłka powinna polecieć nieco dalej. Niewiele zabrakło.

Co do zasady między kijami jest mniej więcej 10 metrów różnicy, czyli jeżeli 9 uderzałem na 135 metrów, ósemka będzie na 145, siódemka na 155, a szóstka na 165, czyli dokładnie taki dystans jaki sobie teraz wybrałem. Nie uderzam mocniej, sam kij powinien zrobić robotę.

I jeszcze dwie bardzo ważne informacje, nigdzie nie jest powiedziane na jaki dystans powinno uderzać się jakim kijem, dla każdego to jest indywidualne. Druga informacja to taka, że dla różnych zawodników są różne kije. Jeśli moja siódemka iron wygląda w taki sposób, to siódemka dla leworęcznego będzie wyglądała jak lustrzane odbicie, dla juniora będzie nieco krótsza, a dla początkujących z o wiele większą główką, aby o wiele łatwiej było trafić.

Podstawowe zasady gry

Jedną z niewątpliwych zalet symulatora golfa jest to, że można w kilka sekund przenieść się na przykład na Florydę. I już tłumaczę o co chodzi. Jako fanowi rajdów samochodowych najłatwiej będzie porównać dołek do odcinka specjalnego. Takich odcinków jest 18 na pełnowymiarowym polu, może być też 9, 6 lub inne kombinacje na krótszych polach. Schemat każdego dołka jest w miarę podobny.

  • TEE lub TEE BOX to miejsce z którego rozpoczynamy grę. Tee boxy oznaczone są różnymi kolorami i różnią się głównie dystansem. Na początku wystarczy informacja, że z czerwonych grają kobiety i dzieci, z żółtych mężczyźni, a z białych zawodowcy.

  • FAIRWAY to krótko przystrzyżona trawa która prowadzi nas w stronę dołka.

  • ROUGH, który znajduje się po bokach fairway'a. Tam trawa jest wyższa, trudniej stamtąd uderzyć, a niekiedy ciężej tam znaleźć naszą piłkę

  • OBSZAR KARY, może to być jeziorko, strumyk czy inny zbiornik wodny, który został zaplanowany przez architekta, aby utrudnić i uprzykrzyć życie wszystkim którzy chcą miło i sympatycznie spędzić dzień. Jeśli utopimy piłkę to oczywiście nie koniec gry, dostajemy jedno uderzenie karne i wprowadzamy nową piłkę do gry zgodnie z regułami.

  • GREEN - najkrócej, bo na kilka milimetrów skoszona trawa, na której znajduje się dołek. Pozycje dołka zmienia się co kilka dni lub codziennie podczas turniejów, aby po pierwsze uatrakcyjnić grę, a po drugie zminimalizować zniszczenia greenu, bo najwięcej osób chodzi właśnie wokół dołka i tam trawa jest najbardziej zużywana.

  • PAR norma dołka, a w zasadzie liczba uderzeń, której powinniśmy spodziewać się w wykonaniu zawodowca lub wybitnego amatora. Ta norma związana jest z dystansem, czyli mniej więcej dołki do 200 metrów to par 3, między 200, a 400 to par 4, a wszystkie dłuższe to par 5.

  • INDEKS to trudność dołka i na polu każdy dołek ma swój unikalny indeks. 18 oznacza najprostszy dołek na polu, jedynka to najtrudniejszy dołek na polu. My akurat rozpoczynamy od dołka z indeksem 9 czyli gdzieś w połowie.

Jak to wygląda w praktyce

Strategia na ten dołek jest wyjątkowo prosta - będę chciał uderzyć możliwie daleko, żeby został mi krótki dystans dlatego wybieram najdłuższy kij w mojej torbie czyli driver. Do drivera korzystam z tak zwanego tee czyli z podstawki, dzięki której piłka będzie nieco wyżej. Tee mogą być różnej długości, zazwyczaj te krótsze służą do gry ironami, hybrydami lub woodami, a do drivera używamy dłuższych tee. Jak widzicie piłki mają różne numery, a moim obowiązkiem jest powiedzieć współgraczom jaką piłką będę grał, aby w przypadku niezbyt udanego zagrania wszyscy wiedzieli jakiej piłki szukamy. Zatem dziś będę grał piłką Titleist 1. Z tego tee mogę skorzystać tylko przy pierwszym uderzeniu na każdym dołku.

Robię kilka próbnych zamachów, żeby wyczuć jak to powinno wyglądać. I nie ukrywam że jestem bardzo zestresowany ale postaram się, żeby wyszło dobrze. Cudem ominąłem palmę, nie jest źle. Dystans, na który uderzyłem to 240 metrów, do flagi zostało mi 70 metrów. 70 metrów w moim przypadku oznacza wedge'a oznaczonego 54 stopnie. Nie będzie to pełny zamach, będę starał się uderzyć mniej więcej na 3/4 zamachu. Niewiele zabrakło, ale jestem bardzo zadowolony z tego uderzenia. 5 metrów do flagi, jestem już na greenie, czyli na obszarze z bardzo krótko skoszoną trawą. Do uderzenia mam 5 metrów. Strzałki na tym ekranie pokazują mi, że piłka będzie delikatnie uciekać w prawą stronę, więc celuję nieco na lewo. I jakimś dziwnym trafem udało mi się trafić do dołka!

Ogólnie zasada jest taka, że osoba z najniższym wynikiem na poprzednim dołku będzie rozpoczynać dołek następny, ale zdrowy rozsądek nakazuje grać osobie, która jest gotowa jako pierwszej, żeby cała runda przebiegła możliwie szybko. W moim przypadku pełna runda 18 dołków to jest około 15000 kroków, to jest około półtora tysiąca kalorii spalonych, w zależności oczywiście od pola czy ono jest płaskie, czy górzyste, czy gram prosto, czy latam zygzakiem.

O golfie

I tak to wygląda w telegraficznym skrócie, oczywiście golf jest bardziej złożoną grą, niż rozegranie dołka, gdzie gram prosto pod flagę i trafiam do dołka, trochę szczęścia się przydało. Jeśli macie jakiekolwiek pytania to piszcie w komentarzach, postaram się odpowiedzieć jak będą na tyle ciekawe to postaram się odpowiedzieć na nie przy okazji kolejnych odcinków. Golf jest na tyle ciekawą dyscypliną, oczywiście nie ujmując innym sportom, że nie ma dwóch identycznych dołków na świecie, każde pole jest zupełnie inne, więc w zależności od której części kraju, Europy czy w ogóle świata jesteśmy to każde pole będzie zupełnie inne.

Następny odcinek to chwyt, czyli jak poprawnie złapać kij golfowy, jego różne warianty, na co zwracać uwagę, co jest istotne, co mniej istotne. Chwyt to w zasadzie jedyne, co łączy nas z kijem, więc on jest numer jeden jeśli chodzi o naukę i od tego rozpoczniemy. Pamiętaj, że ten poradnik nie nauczy cię grać w golfa od a do z, bardziej ma za zadanie usystematyzować pewną wiedzę.

Jak zacząć grać?

Jeśli chcesz zacząć grać w golfa masz dwie opcje - albo udać się do obiektu, który znajduje się najbliżej ciebie albo znaleźć najlepszego trenera w okolicy. Zdecydowanie opcja trener to jest opcja którą polecam, więc wystarczy że w Google wpiszesz na przykład "trener golfa Wrocław" i powinna się pojawić lista najlepszych trenerów.

Jakiego trenera wybrać?

Także trener PGA to jest ktoś o kim musisz koniecznie pomyśleć. Po pierwsze przez wiele lat doświadczenia ułatwi ci naukę golfa, a golf jest wystarczająco skomplikowany, żeby sobie samemu jeszcze to utrudniać. Po drugie, pokaże ci jak grać w bezkontuzyjny sposób, a to jest wyjątkowo istotne jeśli chodzi o naukę jakiegokolwiek sportu, a po trzecie tylko trener PGA może ci wystawić Zieloną Kartę czyli takie prawo jazdy które uprawnia cię do wejścia na pole golfowe.

Co to karta handicapowa

Kolejnym krokiem, który będzie po zielonej karcie to karta handicapowa, czyli licencja sportowa, która uprawnia cię do gry w turniejach. To niekoniecznie muszą być największe turnieje na świecie, tylko lokalne okręgowe mistrzostwa klubu, czy innego rodzaju turnieje dla początkujących. Aby zdobyć kartę handicap'ową musisz się zapisać do danego klubu. Karta handicap'owa to jest coś, dzięki czemu będziesz mógł rywalizować od razu z golfami na każdym poziomie. Jako początkujący golfiści dostaniecie handicap 54, co w skrócie oznacza że macie 54 uderzenia gratis. Dla przykładu jeżeli pole, na którym przed chwilą grałem ma par 72 to dla was par 72 + 54 oznacza 126. Czyli jeśli wy zagracie 126, ja zagram 72, to mamy na dzień dobry remis. W zależności od tego jak dobrze gracie ten handicap będzie odpowiednio spadał po grach turniejowych, po rundach towarzyskich, także to jest jeden z niewielu sportów, gdzie w zasadzie rozpoczynając grę możecie rywalizować z osobą, która gra już od dawna. Ja gram od 1994 roku, czyli to już - jakby nie liczyć 30 lat, wy dopiero zaczniecie z handicapem 54, możemy od razu rywalizować, na co serdecznie zapraszam.

Przydatne linki

I na koniec kilka przydatnych linków. Polski Golf, czyli oficjalna strona Polskiego Związku Golfa, a tam informacje o wszystkich turniejach golfowych w Polsce, o kadrze narodowej, wieści z kraju i ze świata, pełne reguły golfa i wiele innych. PGA Polska to stowarzyszenie zawodowego golfa, czyli znajdziecie tam wszystko, co związane z zawodowymi graczami i trenerami golfa w Polsce. Golf and roll to największy i najlepszy magazyn poświęcony w całości grze w golfa. Znajdziecie tam bieżące informacje, lekcje golfa, informacje o najważniejszych turniejach w Polsce i mnóstwo ciekawostek.

Podsumowanie

I to wszystko na dzisiaj, zapraszam na kolejny odcinek pod tytułem "Jak poprawnie chwycić kij golfowy". Koniecznie Subskrybuj kanał, bo będzie tutaj dużo informacji zarówno dla początkujących i które mogą ci się w przyszłości również przydać dla graczy zaawansowanych. Pozdrawiam!