Swing golfowy - podstawy

Swing golfowy

Pełne, udane uderzenia w golfie nie tylko sprawiają najwięcej przyjemności, ale są również niezbędne aby grać na satysfakcjonującym poziomie. W przeciwieństwie do krótkiej gry czy puttowania, tu naszym celem jest wygenerowanie sporo prędkości, gdyż tylko dzięki niej piłka golfowa ma szansę polecieć daleko.

Zobacz jak wykonać swing golfowy w kilku prostych krokach:

  1. Ustaw się poprawnie - odpowiednie pochylenie i szerokość rozstawienia stóp będą miały wpływ na swing golfowy.

  2. Weź zamach - obrót ciała oraz poprawne ułożenie rąk oraz kija znacząco zwiększą szansę na trafienie w piłkę i dalekie uderzenie.

  3. Uderz - ważne, abyś dokładnie zrozumiał, że piłka leci do góry dzięki odpowiedniej kompresji, a zatem kij najpierw uderza w piłkę, a później w ziemię

  4. Wykończ swing - zbalansowana sylwetka po wykonaniu zamachu oznacza, że ruch był płynny i dynamiczny

Zobacz więcej szczegółów:

swing golfowy

Ustawienie

Najważniejsze w pełnym swingu będą dwa, powiązane ze sobą elementy - wygenerowanie odpowiedniej prędkości główki kija i kąt pod jakim ten kij trafi w piłkę golfową. W związku z powyższym postawa jest o wiele bardziej atletyczna, niż w przypadku chippowania czy puttowania. Ponieważ kij powinien najpierw uderzyć piłkę, a później ziemię, istotne jest aby główka kija, lewa ręka i lewy bark ustawione były w linii prostej. W przypadku średniego kija stajemy na szerokość bioder, stopy delikatnie obrócone na zewnątrz.

swing golfowy

Postawa

W przypadku neutralnego ustawienia, linie stóp, kolan, bioder i ramion powinny być równolegle do celu. Szalenie istotne jest, aby pochylić się w odpowiedni sposób - zachowując naturalną krzywiznę kręgosłupa należy pochylić się w biodrach wypychając je delikatnie do tyłu. Ciężar ciała rozłożony równomiernie między prawą i lewą stopę, a także między palce i pięty. Stopy powinny być solidnie wciśnięte w ziemię, a kolana delikatnie ugięte.  

swing golfowy

Zamach

Odprowadzenie kija jest bardzo istotnym elementem swingu golfowego - od niego zależy czy uda nam się odpowiednio rozpędzić kij golfowy, a także poprawna pozycja znacznie ułatwi trafienie w piłkę bez zbędnych kompensacji. Przy pełnym zamachu plecy obrócone są o około 90 stopni - i skierowane w stronę celu. Lewy łokieć jest wyprostowany, aby zapewnić możliwie duży promień, dzięki czemu uzyskamy maksymalną prędkość główki kija, co daje potencjał dalekiego uderzenia. Nadgarstki zgięte tak, aby między lewym przedramieniem, a kijem golfowym utworzył się co najmniej kąt prost. Wzrok skierowany cały czas na piłkę.

swing golfowy

Uderzenie

W momencie uderzenia większość ciężaru ciała powinna znajdować się na lewej, czyli przedniej stopie - gdyż chcemy jak najwięcej energii posłać w stronę celu. Aby tak się wydarzyło, ważne jest odpowiednie ustawienie bioder, które w momencie uderzenia obrócone są w stronę celu. Prawa pięta oderwana jest od podłoża, lewa pięta wciśnięta mocno w ziemię - co właśnie ułatwi obrót bioder, przeniesienie ciężaru ciała na lewą stronę i wygenerowanie odpowiedniej prędkości główki kija.

swing golfowy

Wykończenie

Po uderzeniu praktycznie cały ciężar znajduje się na lewej stronie, co daje nam gwarancję, że cała energia skumulowana podczas zamachu, została przekazana w stronę celu. Prawa pięta jest zupełnie oderwana od podłoża, a najwięcej nacisku znajduje się na lewej pięcie. Klatka piersiowa i biodra obrócone są w stronę celu.