Chwyt golfowy - podstawy

Chwyt golfowy

Sposób, w jaki trzymamy kij golfowy jest niezwykle istotny. Po pierwsze to jedyny element, który łączy nasze ciało z kijem golfowym i od niego będzie zależeć jak będą pracować nasze nadgarstki i przedramiona. Po drugie to swojego rodzaju “kierownica” swingu, dzięki której kontrolujemy kierunek lotu piłki. Legenda głosi, że widziano słabych golfistów z dobrym chwytem, ale jeszcze nikt nie widział dobrego golfisty ze słabym chwytem. Wszystko w Twoich rękach!

Zobacz jak trzymać kij golfowy w kilku prostych krokach:

  1. Lewa dłoń opiera się o dolną część palca wskazującego i środkową część małego palca. Obie poduszki dłoni są nad uchwytem, kciuk wzdłuż napisu na kiju, a z góry powinno być widać 2-3 kostki.

  2. Prawa ręka trzyma kij w palcach, pod delikatnym kątem. Lewy kciuk ląduje pomiędzy poduszkami prawej ręki, a obie dłonie są blisko siebie.

  3. Trzymaj kij delikatnie - wyobraź sobie, że trzymasz odkręconą tubkę pasty do zębów i nie chcesz, żeby wypadła Ci z rąk, ale nie chcesz też ubrudzić wszystkiego dookoła.

  4. Wybierz swój styl - trzymaj kij baseball’owo, przeplataj lub zapleć palce.

Zobacz więcej szczegółów:

chwyt golfowy

Lewa dłoń

Niezwykle istotne jest, aby lewą dłoń ułożyć w odpowiedniej pozycji - ułatwi to poprawną pracę nadgarstków, pozwoli na wygenerowanie odpowiedniej prędkości, a przede wszystkim zapobiegnie kontuzjom. Zwróć uwagę na przekrój położenia kija - przechodzi on przez dolną część małego palca oraz przez środkową palca wskazującego. Kij nie jest zatem pod kątem prostym do naszej dłoni i układa się pod lekkim kątem, a końcówka kija wystaje poza dłoń.

chwyt golfowy

Lewa dłoń

Lewy kciuk ułożony jest na trzonku kija i skierowany jest w kierunku napisu na dole uchwytu. Zwróć uwagę, że lewy kciuk i przedłużenie palca wskazującego są bardzo blisko siebie, a patrząc z góry powinniśmy widzieć dwie lub trzy kostki. To czego, nie widać, a co jest najistotniejsze, to siła nacisku z jaką trzymamy kij. Jeśli przyjmiemy skalę od 1 do 10, gdzie 1 oznacza najlżejsze trzymanie kija, a 10 to ściskanie z całej siły, to kij powinniśmy trzymać na poziomie 4-5. Stąd pomysł na rękawiczkę, dzięki której kij trzyma się stabilnie bez potrzeby ściskania go.

chwyt golfowy

Prawa dłoń

Prawa dłoń trzyma kij również w palcach, pod delikatnym kątem, analogicznie jak lewa. Obie dłonie przylegają do siebie, a lewy kciuk znajdzie się pomiędzy poduszkami prawej dłoni. Bardzo ważne jest również ułożenie dłoni, aby pomiędzy nimi, a kijem nie było zbędnego powietrza - gdyż może to spowodować przesuwanie się kija podczas wykonywania zamachu.

chwyt golfowy

Dłonie razem

Tu również kciuk styka się z przedłużeniem palca wskazującego, z tą różnicą że ułożony jest delikatnie na lewo napisu na uchwycie. Między kciukami, a przedłużeniem palca wskazującego, zarówno przy lewej jak i prawej dłoni, utworzyły się linie - dobrym punktem wyjścia będzie jeśli te linie będą równoległe i będą celowały mniej, więcej na prawy bark. Ułożenie rąk będzie delikatnie inne u każdego w zależności czy mają tendencję do uderzania w prawą czy w lewą stronę, a właśnie odpowiedni chwyt pozwoli wyprostować kierunek lotu piłki golfowej.

Wybierz swój styl: