Swing golfowy - kluczowe elementy

Podstawy swingu golfowego

Golfiści, nawet zawodowi, mają skrajnie różne zamachy golfowe. Od dawna wiadomo, że swing idealny nie istnieje, a mimo wszystko golfiści próbują porównywać się do swoich idoli. Czy warto?

Prawda jest taka, że większość golfistów ma błędne wyobrażenie na temat swojego zamachu golfowego. To, co czujemy, a to co dzieje się w rzeczywistości, to często dwie różne historie. Wydaje nam się, że robimy płynny zamach niczym gracz z PGA Tour, a oglądając swój swing w zwolnionym tempie widzimy pijanego wojownika kung fu - który jakimś cudem trafił w piłkę.

Tak być to nie będzie, trzeba ten swing doprowadzić do porządku”, myśli większość z nas i podejmuje desperacką próbę naprawy, która przypomina rozplątywanie lampek choinkowych. Niestety chęć zmiany wszystkiego na raz powoduje przeładowanie informacjami, mózg przestaje to ogarniać, ciało odmawia współpracy i wracamy do punktu wyjścia. Mistrz kung fu powraca.

Zbyt często golfiści fiksują się na jednym elemencie, a zapominają o ruchu jako całości. “Musisz trzymać nadgarstek jak Dustin Johnson”, ktoś mógł przeczytać artykuł szkoleniowy i wbił sobie do głowy, że bez tego ani rusz. Pewnie to słuszna porada, jednak niezwykle ważne są inne, towarzyszące, pytania. Czy Twój chwyt pozwoli na takie ułożenie nadgarstka? Czy masz wystarczająco dużo siły, aby utrzymać nadgarstek w tej pozycji? Czy odpowiada on trajektorii lotu piłki, którą zamierzasz uzyskać.

Zanim zaczniesz układać puzzle, upewnij się, że wszystkie elementy są z tego samego kompletu.

Najważniejsze czynniki wpływające na zamach golfowy

  • Postawa - w zależności od tego czy stoisz wyprostowany czy mocno pochylony, Twoje ręce odprowadzą kij w zupełnie różny sposób, a to z kolei będzie miało konsekwencje dalszego wykonywania zamachu. Proste lub zgarbione plecy będą miały wpływ na obrót. Napięte albo zrelaksowane przedramiona będą wpływały na pracę nadgarstków. Łokcie do zewnątrz czy do środka? Wszystkie te elementy wpłyną na sposób, w jaki wykonasz swing golfowy.

  • Balans - cały swing to tak naprawdę walka z grawitacją. Czego byś nie zrobił, Twoje ciało zawsze wybierze w pierwszej kolejności opcję “nie przewróć się”, zamiast wykonaj wymyślony ruch. Zbyt dużo ciężaru na lewej lub na prawej nodze, na palcach lub na piętach będzie ograniczać obrót, przesunięcie środka ciężkości i mieć ogromny wpływ na to, gdzie znajdzie się tzw. low point.

  • Chwyt - pozycja dłoni będzie wpływać w ogromnej mierze na odprowadzenie kija, a także jej pozycję (otwarta lub zamknięta) podczas wykonywania zamachu golfowego. Ta pozycja będzie miała w dużej mierze wpływ na kierunek w jakim startuje piłka. Jeśli ten będzie niezadowalający zaczną się manipulacje kierunkiem zamachu, aby uderzyć piłkę prosto. Ponadto siła nacisku, czyli jak mocno trzymamy kij golfowy, będzie miała wpływ na dynamikę i pracę główki kija.

  • Koncepcja ruchu - bardzo dużo zależy od mniemania jak powinien wyglądać swing. Analogię czerpiesz z tenisa, hokeja, a może baseball’a? Kij powinno prowadzić się za siebie, a może nad głowę? Ruch wykonuje się głównie rękoma czy wykorzystujemy ciężar naszego ciała - nasze przekonania w dużej mierze są odpowiedzialne za to, co ma się wydarzyć.

  • Idea uderzenia w piłkę - co tak naprawdę powoduje, że piłka golfowa leci w powietrzu, a nie toczy się po ziemi. Chcemy ją podebrać i podbić do góry czy - jak młotkiem “wgnieść” w ziemię, aby kąt kija spowodował, że wystrzeli w powietrze. Cały ruch zmierza tylko ku temu - aby kij uderzył w piłkę w odpowiedni sposób.

  • Budowa ciała - zakres ruchów, możliwa separacja górnych od dolnych fragmentów ciała, elastyczność, siła i stabilizacja będą miały ogromny wpływ na wykonywany zamach. Kulturysta nie wykona tak płynnego ruchu jak nastolatkowie. Również ograniczenia typu lordoza, skolioza, czy każdego rodzaju asymetrie będą miały wpływ jak nasze ciało będzie poruszać się.

  • Kije golfowe - każdy z nas jest inny. Czynniki takie jak wzrost, długość kończyn, aspekty dynamiczne mają ogromny wpływ na to jak kij uderzy w piłkę. Kije golfowe, które będą za długie lub zbyt krótkie, albo miały nieodpowiednie kąty (tzw. flat lub upright) albo zbyt ciężkie będą zmuszały nas do manipulacji podczas zamachu. To szczególnie istotny aspekt w przypadku juniorów.

Jak zatem powinien wyglądać poprawny zamach golfowy? Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale niezwykle istotne jest, aby mieć na uwadze powyższe aspekty. Dlatego trener golfa będzie nieocenioną pomocą przy budowaniu takiego swingu golfowego, który będzie w pełni intuicyjny, nieskomplikowany, a przede wszystkim w dłuższej perspektywie, minimalizował ryzyko kontuzji.