Szybka piłka

Mówi się, że jakość kontaktu ma ogromny wpływ na to jak daleko poleci nasza piłka. Na logikę uderzenie centralną częścią kija przekaże jej więcej energii, niż uderzenie “toe” lub “heel”, co przełoży się na większą prędkość piłki i w efekcie na większy dystans. Oczywiście jest w tym mnóstwo prawdy, ale wielu golfistów nie zwraca uwagi na kąt, pod którym ten środek kija zostanie doprowadzony do środka piłki.

Zobaczcie na przykładzie:

Mamy do czynienia z doświadczonym zawodnikiem, który ma bardzo dobre wyczucie którą częścią główki kija trafia w piłkę. Oczywiście nie co do milimetrów, ale jest w stanie powiedzieć kiedy trafia w miarę centralnie lub toe/heel, a także nisko lub wysoko. Jego bolączką bywają różnice w dystansie, mimo dość podobnej wysokości lotu piłki. Jako przykład posłużę się dwoma uderzeniami wykonanymi przez tego zawodnika, tym samym kijem (8 iron Mizuno JPX921) oraz tą samą piłką (Titleist ProV1x).

Centralny kontakt, różna prędkość piłki

lekcje golfa

Uderzenie 1

nauka golfa

Uderzenie 2

Obydwa uderzenia z podobną prędkością główki kija, ok 85 mph. Obydwa uderzone w miarę środkiem główki kija. Jednak w przypadku pierwszego uderzenia prędkość piłki wynosiła niecałe 105 mph, a w drugim prawie 118mph. Nie od dziś wiadomo, że większa prędkość piłki wpływa na dystans na który uderzamy. I jak widać na załączonym obrazku druga piłka poleciała o ponad 20 metrów dalej przy tej samej prędkości zamachu! A przy takim rozrzucie możemy być zarówno pod flagą, jak i w bunkrze przed greenem albo w krzaku za greenem. Taka nagroda ma nas spotkać za uderzenie piłki środkiem kija?

Wysokość lotu piłki

nauka gry w golfa warszawa

Uderzenie 1

trener golfa warszawa

Uderzenie 2

Obserwując wyłącznie lot piłki, ciężko dostrzec różnicę w jej maksymalnej wysokości (parametr Height). Przy uderzeniu na 150 metrów, 3 metry w maksymalnej wysokości nie będą drastycznie różne. Jednakże kąt pod jakim startuje piłka robi ogromną różnicę. Drugi strzał wystartował (Launch Angle) o połowę wyżej od pierwszego - 15.2 stopnia vs 22.8 stopnia, mimo niemalże identycznego punktu trafienia na licu kija.

Fakty są następujące - trafiamy środkiem kija, jedna piłka startuje wyżej i wolniej, do tego traci na dystansie 20 metrów.

Co wpływa na prędkość piłki

symulator golfa

Uderzenie 1

Uderzenie 2

Po prawej stronie widzimy optymalne parametry dla:

  • danego kija - tutaj 8 iron,

  • prędkości kija - ok 85 mph,

  • pożądanej trajektorii lotu - w tym przypadku to niska.

Te parametry będą miały inne wartości zmieniając dowolną wartość z trzech powyższych, zatem nie traktuj tego jako wyznacznik optymalnego strzału.

O ile drugie uderzenie mniej więcej trzyma się w wyznaczonych widełkach, to pierwszy jest dość nieefektywny. Prędkość piłki jest zbyt niska, ale wiemy już, że trafiona została niemal idealnie, więc tu nie ma co szukać winnych. Jak na dłoni widać, że kąt pod którym startuje (Launch Angle) jest zbyt wysoki, a także kąt natarcia (Attack Angle) o wiele za wysoki - oczywiście jeśli mówimy o efektywnym wykorzystaniu prędkości kija i czystości trafienia.

Mając do dyspozycji urządzenie Trackman, poprawa będzie błyskawiczna. Odpowiednia analiza skąd biorą się rozbieżności, a następnie co należy zmienić, aby piłka startowała pod odpowiednim kątem, przy zachowaniu czystego kontaktu, przyniosło o wiele większą powtarzalność i mniejszą dyspersję strzałów.

Efektywna prędkość piłki to nie tylko centralny kontakt!

Na ten współczynnik ma również wpływ kąt pod jakim środek ciężkości główki kija uderza w piłkę golfową. A zatem oprócz centralnego trafienia, zwróć uwagę na konstrukcję kija i czy wykorzystujesz go słusznie z jego przeznaczeniem.

Doskwiera Ci podobna przypadłość? Skontaktuj się ze mną i umów się na sesję treningową, podczas której zajmiemy się poprawą Twojego swingu!

Sprawdź najbliższe obozy golfowe

👇

Sprawdź najbliższe obozy golfowe 👇