6 ćwiczeń dla dobrej gry

Czy można poprawić technikę bez szczegółowej analizy każdego uderzenia? Oczywiście! Specjalnie dla czytelników „Golf&Roll” przygotowaliśmy uniwersalne ćwiczenia, które pomogą poprawić grę każdemu – bez względu na poziom umiejętności. Sprawdźcie sami!

lekcje golfa

PUTTING - Patrz na dołek

lekcje golfa warszawa

O ile puttowanie jest technicznie najmniej skomplikowanym elementem gry, to większość z nas często wręcz do przesady kontroluje ruch puttera. U najlepszych na świecie kij pracuje luźno i płynnie niczym wahadło.

A im słabiej ktoś puttuje, tym bardziej kwadratowy i koślawy wykonuje zamach. Wahadło powinno pracować samo, a nie być sterowane po jakiejś wyimaginowanej płaszczyźnie. Jednym z najlepszych ćwiczeń nad tym elementem gry jest pełne oddanie kontroli. I nie mam na myśli, żeby ktoś puttował za nas, tylko niechaj puttem zajmie się w pełni nasza intuicja.

Zadanie jest wyjątkowo proste – ustaw się do putta, ale tym razem zamiast sprawdzać, czy wszystko w ustawieniu i ułożeniu ciała się zgadza, spójrz na dołek i tam zatrzymaj wzrok. Twoim zadaniem będzie uderzyć piłkę, cały czas patrząc na dołek. Nie myśl jednak o tym, jaki zamach chcesz zrobić, gdzie startować, nie kontroluj, jak kij trafia w piłkę. Musisz myśleć wyłącznie o dołku, a ciało samo ma wykombinować, jak posłać tam piłkę. Większość osób będzie zdziwiona, że w ten sposób puttuje znacznie precyzyjniej niż gdy stara się kontrolować cały ruch.

U najlepszych na świecie kij pracuje luźno i płynnie niczym wahadło. A im słabiej ktoś puttuje, tym bardziej kwadratowy i koślawy wykonuje zamach.

CHIPPING - Na jednej nodze

nauka golfa warszawa

Czysty kontakt z piłką jest kluczowym czynnikiem, aby kontrolować, gdzie poleci nasza piłka.

O ile z kierunkiem zazwyczaj nie ma większego problemu, to często zdarza nam się trafić za wcześnie w ziemię, przez co uderzamy za krótko. Często też dokonujemy niepotrzebnych manipulacji, by tego uniknąć, i w efekcie trafiamy za bardzo kantem kija, przez co piłka startuje z prędkością światła, kończąc za greenem z drugiej strony. Najczęstszym powodem jest zbyt szerokie ustawienie lub niepotrzebne przenoszenie ciężaru ciała na prawą stopę, a ponieważ zamach jest dość krótki, to mamy mało czasu, by się ratować.

W tym ćwiczeniu, stając tylko na jednej stopie, musimy trzymać ciężar ciała w tym samym miejscu – w przeciwnym wypadku stracimy równowagę i przewrócimy się. A ponieważ nikt nie chciałby upaść, wykonując krótkie uderzenie, stabilizacja będzie niezbędna. W trudniejszym wariancie stań na lewej stopie (na tak zwanego bociana) lub tylko odsuń prawą stopę do tyłu i oprzyj ją na samych palcach. W obu przypadkach wymusi to, aby po pierwsze, w momencie uderzenia ciężar znalazł się na przedniej stopie, dzięki czemu dość stromo uderzysz w piłkę, a po drugie, dolne partie ciała będą mniej aktywne, co ułatwi poprawną sekwencję ruchu w krótkiej grze. Zobaczysz, o ile łatwiej trafić czysto w piłkę w ten właśnie sposób.

Czysty kontakt z piłką jest kluczowym czynnikiem, aby kontrolować, gdzie poleci nasza piłka.

SWING - Przenieś ciężar

Idealny i powtarzalny kontakt uzyskamy dzięki odpowiedniej pozycji w momencie uderzenia w piłkę.

Wymaga to przede wszystkim odpowiednio rozłożonego ciężaru ciała, prawidłowego obrotu zarówno dolnych, jak i górnych partii ciała i należytego napięcia pewnych mięśni. Łatwiej to powiedzieć niż zrobić, tym bardziej, że w swingu sporo się dzieje, do tego na dużych prędkościach, czasu jest mało, a jeszcze na koniec mamy trafić w tę małą, wredną piłkę. To ćwiczenie pozwala nabrać wyczucia, jak powinno wyglądać poprawne uderzenie, z tym że będzie więcej czasu, bo wykonujemy je z trzech krokach:

1. Zrób zamach i zatrzymaj się na chwilę.

porady golfowe

2. Przesuń klatkę piersiową nad lewą stopę i znowu zatrzymaj się na moment.

instruktor golfa warszawa

3. Obróć szybko ciało i zatrzymaj się w pozycji końcowej.

Jeśli dasz radę zatrzymać się po każdym z powyższych kroków na kilka sekund – super, lepiej wyczujesz, co tak naprawdę dzieje się podczas swingu. Ale ostrzegam! Łatwo nie będzie – przecież skoro masz kij w rękach, robisz zamach, a na ziemi czeka piłka, to pokusa, by w nią uderzyć będzie ogromna! Jednak wykonując to ćwiczenie na początku powoli (lub nawet bez piłki) i stopniowo coraz płynniej, spowodujesz, że lepszy kontakt z piłką będzie tylko kwestią czasu.

Idealny i powtarzalny kontakt wymaga odpowiednio rozłożonego ciężaru ciała, prawidłowego obrotu zarówno dolnych, jak i górnych partii ciała i należytego napięcia mięśni.

PUTTING - Never up, never in

lekcje golfa w warszawie

Każdy golfista wie, jak frustrujące może być uczucie uderzenia putta zbyt krótko.

Czujesz wtedy, jakbyś nie dał sobie szansy i jest to prawda! Dobijanie do dołka i powtarzalne uderzanie piłki z odpowiednią siłą jest według mnie najważniejszym fundamentem puttowania. Oto ćwiczenie, które pozwoli ci skupić się na odpowiedniej sile i przy okazji pomoże trafiać w przyszłości więcej puttów.

Ćwiczenie polega na uderzaniu losowych puttów z 4, 5 i 6 metrów na greenie. Im większa wariacja między poprzednimi puttami, tym lepiej – bądź kreatywny! Pierwszy putt wykonasz z 4 m. Jeżeli piłka skończy w dołku, otrzymujesz 3 pkt, jeżeli piłka znajdzie się za dołkiem w odległości 3 stóp od środka dołka – 1 pkt, jeżeli zagrasz dalej niż 3 stopy za dołek, ale trafisz putt powrotny – 0 pkt, jeżeli nie dobijesz do dołka lub zrobisz 3 putty na dołku – -3pkt. Celem jest, aby zdobyć 15 pkt w jak najmniejszej liczbie puttów. Uderzasz putt z 4 m, potem z 5 m, następnie z 6 m, a potem od nowa 4 m, 5 m itd.

Dobijanie do dołka i powtarzalne uderzanie piłki z odpowiednią siłą jest według mnie najważniejszym fundamentem puttowania.

CHIPPING - Jednoręki bandyta

nauka golfa w warszawie

Uderzaj piłki, wykonując uderzenie jedynie lewą ręką.

Ten brzmiący niewinnie drill jest bardzo trudny do wykonania prawidłowo. Polega on przede wszystkim na właściwym użyciu bounce kija. Jak wykonasz zamach do tyłu jedynie lewą ręką, zauważysz, jak otwarta jest twoja główka w backswingu – to jest prawidłowa pozycja. Stamtąd pozwól, aby grawitacja i ciężar kija zrobiły swoją robotę i uderz w piłkę. Pamiętaj o zachowaniu stabilnej pozycji w nogach i biodrach – to nie jest ruch dynamiczny, a raczej statyczny, który ma dać ci precyzję. To jest jedno z moich ulubionych ćwiczeń, bardzo pomogło mi uzyskać lepszy kontakt, szczególnie na trawie typu bermuda.

Jak wykonasz zamach do tyłu jedynie lewą ręką, zauważysz, jak otwarta jest twoja główka w backswingu – to jest prawidłowa pozycja.

SWING - Backswing po linii

trenerzy golfa w warszawie

Jednym z najczęstszych błędów, jakie widać u amatorów, jest rozpoczęcie backswingu zbyt do wewnątrz, lub zbyt inside.

Powoduje to duże kłopoty w dalszej części zamachu i wyprowadza kij z równowagi. Dla mnie był to duży problem, kiedy byłem juniorem, bo kij okazał się dla mnie po prostu za ciężki. To bardzo proste ćwiczenie pokaże ci, gdzie jest idealna pozycja, w której powinien znaleźć się kij w takeaway.

Umieść prawą dłoń nad kijem i trzymaj ją sztywno. Rozpocznij wykonywać ruch kijem w tył samą lewą ręką. Kiedy twoje lewe ramię dotknie twojego prawego, dodaj prawą rękę do kija. Ta pozycja jest prawidłowa. Możesz z niej uderzyć każdy strzał. Po dodaniu drugiej ręki wykonaj cały backswing i uderz w piłkę. Wykonaj około 20 powtórzeń, ale zrób je z dobrą jakością i koncentracją. Pamiętaj, że jakość jest w tym przypadku dużo ważniejsza niż ilość.

kursy golfa warszawa
podstawy golfa warszawa
Jednym z najczęstszych błędów, jakie widać u amatorów, jest rozpoczęcie backswingu zbyt do wewnątrz.

Golf&Roll 02/2024

Fot Filip Klimaszewski

Chcesz grać jeszcze lepiej? Zapisz się na moje obozy golfowe! 👇

Previous
Previous

Kąt ataku – subtelny sekret panowania nad uderzeniem

Next
Next

Kontrola dystansu w pitchingu