Golf - gra dla dzieci i młodzieży

Golf dla dzieci

Tiger Woods zaczął grać w wieku dwóch lat!

Czy oznacza to, że każde dziecko w wieku 2 lat jest gotowe na naukę gry w golfa? Oczywiście, że nie. Ale zaczynać można już mając kilka lat - wiele ośrodków golfowych prowadzi zajęcia dla najmłodszych w formie “kids club”. Dzieciom zaleca się naukę w grupowych zajęciach - jest więcej zabawy, a nieco starsi mogą rozpoczynać naukę indywidualną z trenerami.

Nauka golfa dzieci, a dorosłych

Dorosłych interesuje jak dokładnie chwycić kij golfowy, jaką przyjąć postawę, których mięśni używać, etc. Dzieci natomiast interesuje co zrobić, aby uderzyć piłkę jak najdalej lub tak, aby wpadła do dołka. Nauka zatem jest zupełnie różna i w przypadku najmłodszych powinna być oparta na zabawie, nabywaniu zdolności ruchowych i być możliwie dynamiczna i atrakcyjna, aby nie zniechęcić się. O ile dorośli mogą godzinami poszukiwać idealnego zamachu na strzelnicy golfowej, o tyle dla dzieci nie ma nic nudniejszego, niż uderzanie piłek z tego samego miejsca przez godzinę.

Jak zacząć grać w golfa

O rozpoczęciu nauki powinny zadecydować dwa kluczowe czynniki. Pierwszym z nich będzie wybór lokalizacji, w której będą odbywały się zajęcia. Zdecydowanie lepszą opcją jest pole golfowe, choćby z powodu dodatkowej atrakcji w postaci przejażdżki melexami. Różnorodne i zazwyczaj większe obszary treningowe oferują większe możliwości nauki i przede wszystkim - uczą od początku golfa w praktyce. Pola golfowe są jednak zazwyczaj w większej odległości od miast, zatem logistycznie są gorszym wyborem, niż driving range (tzw. “strzelnice golfowe”) - które to z kolei mają infrastrukturalne ograniczenia w edukacji.

Sprawdź obiekty golfowe w Warszawie.

Drugim, równie ważnym, aspektem jest wybór trenera. Początkowo nie ma konieczności rozpoczynać nauki z instruktorem, który ma w swoim CV wychowanków o międzynarodowych sukcesach - o wiele bardziej istotne jest to, aby umiał podzielić się pasją i nauczył solidnych podstaw. Dopiero z czasem warto rozważyć zmianę na lub wsparcie trenera, który ma doświadczenie w prowadzeniu zawodników. Nauka podstaw lub golfa rekreacyjnego, a golfa wyczynowego to zupełnie dwie inne dziedziny.

Warto również spytać wybranego trenera o sugerowane formy nauczania, w zależności od wieku dziecka.

Kije golfowe i sprzęt dla dzieci i młodzieży

Sprzęt do golfa dla najmłodszych różni się od standardowych zestawów. Kije golfowe powinny być przede wszystkim dopasowane do wzrostu, czyli im młodsze (lub niższe) dziecko, tym kije powinny być krótsze. Co prawda da się grać regularnymi kijami nawet w najmłodszym wieku - sam jestem tego przykładem. Jako dziesięciolatek miałem do dyspozycji tylko zawodowe przedłużane kije do golfa. Jednak przychodzą one w pakiecie z poważną skoliozą i lordozą, zatem nie polecam tego rozwiązania.

Drugim aspektem jest waga kijów (zarówno główek, jak i shaft’ów), które nie tylko ułatwiają wykonanie odpowiedniego zamachu, ale - co równie istotne - zapobiegają różnego rodzaju kontuzjom, które mogłyby powstać wskutek zbyt ciężkich kijów.

Dzieci dość szybko wyrastają z kijów odpowiednich dla ich wzrostu, warto zainteresować się dostępnością kijów na rynku wtórnym. Golf juniorski jest bardzo popularny na całym świecie, zatem specjalne rękawiczki i buty do golfa w różnych rozmiarach są również dostępne w sklepach golfowych.

Turnieje juniorskie

W Polsce i na świecie odbywa się mnóstwo turniejów golfowych poświęconych wyłącznie juniorom. Dedykowane one są zarówno początkującym juniorom, a także tym którzy z golfem wiążą swoją przyszłość. Zazwyczaj prowadzone są osobne klasyfikacje w zależności od wieku, a także poziomu zaawansowania. To doskonała okazja, aby nawiązać nowe znajomości, zarówno przez dzieci, jak i rodziców, ale także podróżować i poznawać różne pola golfowe.

Sprawdź turnieje juniorskie w Polsce (2022).

Drużyny juniorskie

Mimo, że golf jest sportem indywidualnym, dołączenie do drużyny lub na początku szkółki juniorskiej jest szalenie istotne. Golf ma przede wszystkim być dobrą zabawą, a wiadomo że z rówieśnikami będzie raźniej. Daje to jednocześnie możliwość rywalizacji, która jest niezbędna przy uprawianiu dowolnego sportu.

Drużyny juniorskie bardzo często organizują się wokół klubu golfowego lub określonej lokalizacji i niosą za sobą pakiet korzyści. Mogą to być na przykład wspólne wyjazdy z trenerem bądź opiekunem na różne turnieje golfowe. Zawodnicy wspólnie podróżujący i ubrani w jednakowe koszulki klubowe odczuwają większą więź i o wiele bardziej angażują się w uprawianie sportu.

Rodzice

Prędzej czy później większość rodziców zaczyna grać w golfa. Przede wszystkim dlatego, że golf jest naprawdę wciągający, ale jest również sportem rodzinnym. Na całym świecie rodzice z dziećmi spędzają czas na świeżym powietrzu, plany wakacyjne wiążą z pobliskimi polami golfowymi, a nawet biorą udział w rodzinnych turniejach golfowych.

Kariera sportowa

Zaczynasz od szkółki juniorskiej, nabierasz doświadczenia w pierwszych turniejach dla juniorów, reprezentujesz klub, następnie kadrę wojewódzką i dostajesz powołanie do kadrę narodową. Jeśli jesteś odpowiednio wysoko w WAGR (World Amateur Golf Ranking) możesz dostać stypendium do najlepszych uczelni na świecie i trafić do dywizji golfowej. W odpowiednim momencie zrzekasz się statusu amatora i startujesz w turniejach rywalizując o nagrody pieniężne. Kwalifikujesz się do coraz lepszych turniejów lub awansujesz w ligach golfa, aż w końcu możesz zmierzyć się z najlepszymi golfistami na świecie. Taką ścieżkę obrał Adrian Meronk, obecnie najlepszy polski zawodowy gracz.

W przypadku takiej kariery niezwykle ważny jest odpowiedni plan rozwoju przygotowany przez trenera golfa. Musi on zakładać rozwój techniki i strategii gry na polu, odpowiednie ułożenie kalendarza turniejowego, nadzór nad stanem i doborem sprzętu, ścisłą współpracę z trenerami fitness’owymi i mentalnymi. Oraz - być w stałym kontakcie z rodzicami bądź opiekunami.

Zbyt duże oczekiwania, nadmierna presja, szczególnie w najmłodszym wieku, to błędy które zmarnowały karierę wielu dobrze zapowiadającym się juniorom. W światowym golfie zawsze sprawdza się zasada - najlepsi juniorzy w wieku 14 lat, nie są będą najlepsi gdy skończą 17 lat. Kariera golfowa powinna być podróżą, a nie wyścigiem z czasem. Dzieci są dziećmi i powinny na golfie dobrze się bawić!